1

Udruženi za efikasniju borbu sa posledicama klimatskih promena

Danas su,u Vrnjačkoj Banji,predstavnici 18 lokalnih samouprava koje pripadaju slivnom području Zapadne Morave,posle složenih i obimnih  multisektorskih i multidisciplinarnih aktivnosti, koje su trajale više od  sedam godina,potpisali Sporazum o saradnji u oblasti smanjenja rizika od katastrofa i poslova razvoja civilne zaštite gradova i opština u slivu Zapadne Morave.

Skupu u Vrnjačkoj Banji ,pored gradonačelnika i predsednika opština u slivu Zapadne Morave prisustvovali su i : Sem Fabrici, šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji,Maja Mačužić Puzić, državna sekretarka ministarstva državne uprave i lokalne samouprave  i Marko Blagojević direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.

A sve je počelo nakon katastrofalnih majskih poplava iz 2014. godine kada je na području Zapadne Srbije palo više od 200 mm kiše  tokom jedne nedelje, što je jednako količini tromesečnih padavina pod uobičajenim uslovima. Došlo je do naglog plavljenja visokog intenziteta, usled pojava bujičnih voda na malim vodotocima i velikih  poplava u urbanim delovima Obrenovca  i ruralnim krajevima centralne, zapadne i istočne Srbije. Poplave su pogodile oko 1,6 miliona ljudi koji žive u 38 opština i gradova koji su smešteni uglavnom u centralnoj i zapadnoj Srbiji .

Sa jednog od raniji sastanaka koji su predhodili potpisivanju Sporazuma

Iza ovakve elementarne nepogode koja je odnela 33 ljudska života ostala je,u Srbiji, šteta procenjena na više od 1,7 milijardi evra.

O uzrocima takve kataklizme u svom interviju za BBC na srpskom srpskom Marko Blagojević, koji je tokom poplava postavljen na funkciju direktora Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima je rekao  „Infrastuktura je tada bila izložena kriminalnom nemaru“.

Posle tih,kolektivnih, gorkih iskustava iz 2014 godine, Odeljenja za poslove civilne zaštite u okviru Gradske uprave grada Kraljeva koje je ,inače,formirano posle razornog zemljotresa koji je zadesio Kraljevo 2010 godine je iniciralo i pokrenulo međopštinsku saradnju gradova i opština sliva Zapadne Morave.

Za te aktivnosti dobili su podršku Kancelarije za javna ulaganja,Stalne konferencije gradova i opština,Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu,Ministarstva zaštite životne sredine,sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova…

Ove institucije su,pak obezbedile pomoć i podršku Delegacija Evropske unije u Srbiji i Vlade kraljevine Švedske pa je tako 17. februara 2017. Godine potpisan Protokol o saradnji gradova i opština sliva Zapadne Morave, juna 2018 godine izmenjen Zakon o lokalnoj samoupravi i kreirane normativne predpostavke za međuopštinku saradnju i formiranje zajedničkih organa javnih uprava lokalnih samouprava,da bi početkom novembra 2019 ,u Kruševcu javnosti bio predstavljen tekst Sporazuma koji je danas potpisan u Vrnjačkoj Banji.

Ovaj dokument je potpisan sa ciljem da doprinese zajedničkom radu na stvaranju otpornije zajednice i zajedničkom delovanju u cilju smanjenja rizika, kao i odgovora i brzog oporavka posle elementarnih nepogoda i drugih nesreća.

Nakon svečanog potpisivanja Sporazuma o međuopštinskoj saradnji, održana je i zajednička vežba jedinica civilne zaštite sliva Zapadne Morave i Gorske službe spašavanja (GSS). U okviru projekta „EU za Srbiju otpornu na katastrofe“, koji sprovodi UNDP, predviđena je nabavka opreme i vozila za jedinice civilne zaštite i GSS, opremanje trening centra i održavanje obuka. Ukupna vrednost ove donacije Evropske unije je 1.2 miliona evra.

Zahvaljujući podršci Evropske unije, jedinicama civilne zaštite je za angažovanje u vanrednim situacijama već obezbeđeno 900 kompleta uniformi i 600 metara troslojnih mobilnih brana za odbranu od poplava, ukupne vrednosti oko 550.000 evra.

Početkom sledeće godine, u partnerstvu sa Gradom Kraljevom, UNDP će započeti izgradnju i opremanje Trening centra za obuku jedinica civilne zaštite opšte namene, koji će se nalaziti u Rudnom. Za ovu svrhu, Evropska unija obezbedila je 600.000 evra.